Potęga nicnierobienia

Opublikowany: 15 stycznia 2021Kategorie: Czas, Inspiracje

“ Każdego ranka powinniśmy poświęcać co najmniej trzydzieści minut na nicnierobienie. Współczesny człowiek nie ma dziś nawet czasu, by zauważyć, że w istocie jest przecież śmiertelny”

Anupama Kundoo, architektka.

A Ty, kiedy ostatnio doświadczyłeś nicnierobienia?

Nie martwienia się, nie myślenia o przyszłości, przeszłości, o tym co jest do zrobienia, co trzeba kupić, co załatwić.  Kiedy ostatnio porzuciłeś napięty grafik, miałeś zupełnie wolny weekend, po prostu odpuściłeś. Kiedy doświadczyłeś bycia z samym sobą, nie rozpamiętując przeszłości, ani nie planując przyszłości?

Świadomość upływającego czasu i uważne bycie tu i teraz, to najważniejszy krok w kierunku szczęścia i wewnętrznego spokoju. Umiarkowanie, prostota, porzucenie oczekiwań, czerpanie radości z codziennych chwil, co Ty na to?

        Ktoś zaraz zasygnalizuje, że doświadczył nicnierobienia przez ostatnie miesiące w trakcie trwającej pandemii. To prawda. Ta ekstremalna sytuacja doskonale nas obnażyła, kiedy to zabrano nam wszystkie narzędzia służące rozrywce, rozładowaniu napięcia i powodujące wyrzut endorfin. A my zagubieni, zamknięci w czterech ścianach i zdezorientowani, próbowaliśmy i nadal próbujemy sobie z tym poradzić. 

Pytanie brzmi, jak wykorzystasz tę izolację? Czy po wszystkim, jak zerwany ze smyczy rzucisz się w wir rozrywki, intensywnych przeżyć i odbierzesz z nawiązką, to co Ci zabrano. Czy może nauczysz się obcować ze sobą, tu i teraz, bez wyrzutów sumienia, dalekosiężnych planów, rozmyślania o przeszłości i tygodniowego grafiku wypełnionego po brzegi. Zaczniesz cieszyć się z małych rzeczy, codziennych drobnych spraw, które nagle zaczną sprawiać Ci ogromną przyjemność.

 Co wówczas może się stać?

  Może okazać się, że nie jest Ci już potrzebna tak duża liczba przedmiotów w domu, ubrań, butów, gadżetów i bibelotów. Nie potrzebujesz większego telewizora, samochodu, czy egzotycznych wakacji trzy razy w roku. Że większą przyjemność sprawia Ci rozmowa z bliskimi niż skrolowanie ekranu telefonu, że wolisz jogę od siłowni, lubisz ping ponga, a nie squasha, naturalne paznokcie, a nie hybrydy. 

Może okazać się, że nie musisz nic nikomu udowadniać, że wolisz poczytać książkę na własnym balkonie w bloku, niż obcować z lemurami na upalnym Madagaskarze.

Może okazać się, że Twoje tempo życia spowolni, a ograniczenie zobowiązań i przedmiotów spowoduje paradoksalnie wzrost: jakościowego życia, radości, szczęścia i energii.

Twój czas ma wartość. Nic nie musisz. Możesz wszystko. 

Jesteś na to gotowy?

Napisz w komentarzu, co myślisz?

Ściskam,

Kinga

Mam na imię Kinga
opowiadam o tym, jak odgracić
i zorganizować swoją życiową przestrzeń.

Rozgość się

Zapraszam Cię do wspólnego Odgracania życia!

8 komentarzy

 1. Gitara Struny 14 marca 2022 o 2:31 - Odpowiedz

  Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twojego bloga. Masz talent, ambicję i lekkie pióro gratuluję 🙂

 2. KAFFE 25 marca 2022 o 2:17 - Odpowiedz

  Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam sie z Toba w 100 i popieram w/w poglady w soposb proSubiektywny 🙂 E. Zegadlowicz.

 3. israel-lady.co.il 2 kwietnia 2022 o 22:48 - Odpowiedz

  The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I truly believed youd have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you werent too busy seeking attention.

 4. Quality WordPress links in the comments from 5000 uniques. domains order here.

 5. Humor 17 kwietnia 2022 o 5:06 - Odpowiedz

  Get upset! Really its a must to take a look past everything and get upset. Generally this will allow you to take the inititive to make things happen.

 6. Wegetarianizm 2 maja 2022 o 18:15 - Odpowiedz

  Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.

 7. Prezes Zygmut Solorz 9 czerwca 2022 o 13:54 - Odpowiedz

  Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!

 8. Memy Solorz 16 czerwca 2022 o 0:36 - Odpowiedz

  Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!

UDOSTĘPNIJ INNYM!